Sayfa Yükleniyor...

Pelet, kağıt üreticileri, Çin’e ihracat için aşırı kirli atığı yeniden yapılandırmak amacıyla fabrikalar satın alıyor ve inşa ediyor

 
Yazan 
Bob Tita
27 Ekim 2018

Çöplüklerde
Çin’in yeni standartları ABD’nin hurda kağıt ve plastik ihracatını düşürdü
 
ABD’nin Çin’e hurda ihracat yüzdesi

Çinli şirketler, kendi hükümetlerinin ithalat için aşırı kirli kabul ettiği hurda kağıt ve plastiği almak için ABD’de tesis açıyorlar.
ABD’nin Çin’e yönelik eski karton, gazete ve atık plastik sevkiyatları Çin'in bu yıl ithal hurdaya yönelik standartları sıkılaştırmasının ardından yavaşladı. Bu değişim, Çinli ambalaj şirketlerini ve plastik üreticilerini hammadde darboğazına soktu.
Bu şirketlerden bazıları, Çin’de hammadde olarak yeterince bulamadıkları oluklu karton kağıdı, kağıt hamuru ve plastik pelet üretmek için ABD’de fabrika satın alıyor veya inşa ediyor. Çin’in en büyük kağıt üreticilerinden bazılarını içeren bu şirketler, ABD’deki ucuz geri dönüşümlü malzeme yığınını keşfediyor.
ABD’de uzun süredir brokerlik yapan ve Georgia’da atık plastiği Çin’e ihraç edilebilecek peletlere dönüştürmek için bir fabrika açmaya hazırlanan Song Lin, “Şu anda, Çin’in satın almayı durdurmasından sonra plastik atıkları her yerde,” diyor.
Bu hareketler, son aylarda Çin’e ihracatın azalmasıyla bir çöküntü yaşayan ABD hurda sektörüne ivme kazandırıyor. Şu anda, yatırımcılar çoğunlukla Çinli plastik ve kağıt üreticilerinin iştiraklerinden veya Çin’de büyük müşterilere tedarik sağlayan ve ülkeye ihracat konusunda lojistik ve mevzuat sıkıntıları yaşayan firmalardan oluşuyor.
Çin’deki Nine Dragons Paper (Holdings) Ltd.’nin bir iştiraki olan ND Paper LLC, son aylarda Biron, Wis. ve Rumford, Maine’deki iki tesisi 175 milyon USD karşılığında British Columbia merkezli Catalyst Paper Corp’tan satın aldı. Firma ayrıca bu ay Fairmont, West Virginia’daki bir selüloz fabrikasını 55 milyon USD karşılığında ve Old Town, Maine’deki bir selüloz fabrikasını satın aldı. Bu fabrika 2015 yılından beri atıl duruyordu ve ND Paper, önümüzdeki yılın başlarında fabrikayı faaliyete geçirmeyi planlıyor.
 
ND Paper İcra Kurulu Başkanı Ken Liu, “Fabrikalarımızın dördü de yoğun bir şekilde ihracata odaklı,” dedi. ND Paper’ın bir rakibi olan Shanying International Holdings Co.  şirketi de ABD pazarına girdi. İştiraki olan Global Win Wickliffe LLC, Wickliffe, Kentucky’de atıl durumdaki bir kağıt fabrikasını Ağustos ayında 16 milyon USD’ye satın aldı ve iki sene önce kapanan fabrikayı tekrar başlatmak için 150 milyon USD yatırım yapmayı ve sonunda yaklaşık 500 kişiyi istihdam etmeyi planlıyor. Global Win bu satın alma hakkında yorum yapmayı reddetti.
 
Atıl fabrikaların tekrar çalıştırılması ABD’de geri kazanılmış kağıt talebinin canlanmasını sağlayabilir. Çin, özellikle kraftliner olarak bilinen ve genelde ağaç hamurundan yapılarak oluklu kutuların üretiminde kullanılan kağıt türü başta olmak üzere ABD fabrikalarından nihai kağıt satın alma miktarını şimdiden artırdı. ABD’nin kraftliner ihracatı, orman ürünleri pazar araştırma firması RISI Inc.’e göre Ocak-Ağustos döneminde önceki yılın aynı dönemine göre %36 arttı.
Çin, dünyanın en büyük hurda atık tüketicisi ve son 20 yılda, ABD’deki evsel geri dönüşüm programları tarafından toplanan malzeme için önemli bir çıkış noktası haline geldi. Bu programlar büyüdükçe kalite, Çin’e gönderilen büyük kağıt ve plastik yığınlarına karışan atık gıda, sıvılar ve diğer çöpler nedeniyle genel olarak düştü.
ABD’deki geri dönüşümcüler bu yıl uygulamaya konulan ve hurda yükü başına kirliliği %0.5 ile sınırlandıran sıkı standardın bugünkü ayıklama uygulamalarıyla karşılanmasının imkansızlığından yakınıyor. Bazıları yeni donanımlara yatırım yaparken, bazıları da malzeme toplama şeklini değiştirerek kirleticilerin ayıklanmasına daha fazla özen gösteriyor.
Bu yılın ilk sekiz ayında Çin’e yapılan geri kazanılmış kağıt ihracatı, geçen yıla göre %40 düşüşle 4,9 milyon metrik ton seviyesinde yer almayı sürdürüyor. Institute of Scrap Recycling Industries Inc’e göre hurda plastik ihracatı %93 düşüşle 35.000 metrik tona geriledi.
Plastik ihracatının büyük bir düşüş kaydetmesiyle birlikte Bay Song, ihracat brokerliği işletmesini UPT Group Inc. olarak bilinen bir plastik pelet üretim şirketine dönüştürdü. Song’un söylediğine göre önceki müşterilerinin en azından ikisi aynı zamanda Alabama ve Georgia’da hurda plastiği işlemek için fabrika kuruyor.
Song, bu yıl Montezuma, Georgia’da yaklaşık 28 bin metrekarelik bir eski dondurulmuş gıda deposu satın aldı. Buraya, önümüzdeki ay eski plastikleri yıkayarak yılda 20.000 kısa ton kadar plastik pelet üretmesini sağlayacak tesisleri kurmaya hazırlanıyor.


Song, bu yıl Montezuma, Georgia’da yaklaşık 28 bin metrekarelik bir eski dondurulmuş gıda deposu satın aldı.. Buraya, önümüzdeki ay eski plastikleri yıkayarak yılda 20.000 kısa ton kadar plastik pelet üretmesini sağlayacak tesisleri kurmaya hazırlanıyor.
Eriteceği hurdanın büyük bir kısmını tesisin 200 mil çevresindeki otomobil fabrikalarından, perakendecilerden ve çiftçilerden elde etmeyi umuyor. Song, peletleri Georgia’daki Savannah Limanından Çin’de plastik boru üreten bir şirkete ihraç etmeyi planlıyor.
“Ürettiğimiz her gramı satın alacaklar,” diyor.
 
Kaynak: WSJ
 

YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜZE TALİBİZ!

Ambalajlı ürün piyasaya süren firmalar; “Kağıt-karton, ahşap, plastik, metal, cam ve kompozit ambalaj atığı belgelendirme yükümlülüğünüzü yerine getiriyoruz.

[email protected]

|
PS TEKLİF İSTE
TAT TEKLİF VER