Sayfa Yükleniyor...
6 Eylül tarihinde çekilen bu fotoğrafta kağıt ve metal geri dönüştürülebilir malzemelerden ayrılmış plastik yığınları, Massachusetts Eyaleti’nin Westborough şehrindeki bir atık ve geri dönüşüm şirketi olan EL Harvey & Sons’ın sahasında işlenmeyi beklerken görülüyor. Kaldırımlardaki atık toplama tenekelerinde oluşan kirlilik nedeniyle yaşanan küresel pazar krizine bağlı olarak Amerika Birleşik Devletleri genelinde geri dönüşüm programları kapanıyor veya ölçek küçültüyor. (Fotoğrafı Çeken: Charles Krupa)
 
ALBANY, NEW YORK — America’nın geri dönüşüm sektörü çöpte.
Geri dönüştürülebilir malzemelere yönelik küresel pazarda kaydedilen çöküş, belediyeleri geri dönüştürülebilir malzemeleri tutmaları mı yoksa bütün bu şişeleri, teneke ve plastik kapları çöp sahalarına mı göndermeleri gerektiği konusunda zor bir karar almaya yöneltiyor.
Ayıklama merkezlerinde değersiz kağıt dağları oluştu. Bir zamanlar geri dönüştürülebilir malzemelerden para kazanan şehir ve kasaba belediyeleri artık işleme tesislerine, bunları almaları için yüksek ücretler ödüyor. Mali durumu iyice bozulan geri dönüşüm işleyicilerinden bazıları tümüyle kapandı ve belediyelere, geri dönüştürülebilir malzemeleri çöp alanına atmak veya yakmaktan başka seçenek bırakmadı.
Westborough, Massachusetts’teki ayıklama tesisinde yaklaşık 30 belediyenin geri dönüştürülebilir malzemelerini işleyen EL Harvey & Sons’ın Başkanı Ben Harvey, “Pazar yok. Kurtulmak için para ödememiz gerekiyor. Fabrikamızdan geçenlerin yüzde yetmiş beşi artık hiç bir değere sahip değil, hatta para kaybına neden oluyor,” diyor.
Bütün bunlar, uzun süredir dünyanın lider geri dönüştürülebilir malzeme alıcısı olan Çin’deki politika değişikliğinden kaynaklanıyor. Çin, yıl başında bir kirlilikle mücadele programı başlatarak kapılarını atık kağıt, metal veya plastiğe, bunlar %99,5 oranında saf olmadığı takdirde kapalı tutma kararı aldı. Bu, en iyi ihtimalle köpük bardaklar ve gıda atıkları gibi kirleticilerden %97 oranında arındırılmış kağıt veya plastik balyaları oluşturmak için tasarlanan ABD’nin tek akışlı geri dönüşüm işleme tesislerinde elde edilebilecek bir standart değil.
Sonuç olarak geri dönüştürülebilir malzemelerin birikmesi fiyatların, plastik için önemli bir malzeme olan petrol fiyatlarındaki düşüş de dahil ekonomik kuvvetler nedeniyle zaten baskı altındaki seviyelerden daha da gerilemesine neden oldu.
Kuzey Amerika’da halka açık işlem gören en büyük üç evsel atık işleme ve geri dönüşüm şirketi; Waste Management, Republic Services ve Waste Connections, ikinci çeyrek mali sonuçlarında geri dönüşüm gelirlerinde sert düşüşler bildirdi. Houston merkezli Waste Management, geri dönüştürülebilir malzemeler için ortalama fiyatının önceki yıla göre %43 düştüğünü bildirdi.
Ülke çapında yılda 75 milyon kısa ton belediye katı atığı ve 8 milyon kısa ton geri dönüştürülebilir malzeme işleyen Phoenix merkezli Republic’in Belediye Satışlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard Coupland, “Bir yıl önce, bir karışık kağıt balyasının değeri yaklaşık 100 USD/kısa tondu; bugün, bunlardan kurtulmak için yaklaşık 15 USD ödememiz gerekiyor.   Küçük geri dönüşüm şirketleri ayakta kalmayı sürdüremiyor ve kapanıyorlar,” dedi.
Kirkwood, Missouri, St. Louis bölgesindeki bir işleme tesisinin kapanmasının ardından bu yaz kaldırım kenarındaki geri dönüşüm tenekelerinden malzeme toplamayacaklarını açıkladı. Rock Hill, South Carolina’daki yetkililer, pazar bulunmaması nedeniyle kaldırımlardaki geri dönüşüm tenekelerinden toplanan geri dönüştürülebilir malzemelerin çöplüğe gittiğini öğrendiklerinde şaşırdılar. Pazar bulunamaması  Gouldsboro, Maine; DeBary, Florida; Franklin, New Hampshire; ve Adrian Township, Michigan’da yetkililerin geri dönüşüm programlarını askıya almalarına neden oldu. Programlar Flagstaff, Arizona; La Crosse, Wisconsin ve Kankakee, Illinois’te küçültüldü.
Genel olarak emtia fiyatlarının düşmesinin ötesinde sorunun büyük bir kısmını baştan savma geri dönüşüm oluşturuyor.
Geri dönüşümün ilk günlerinde insanlar şişeleri ve tenekeleri yıkamak ve kağıt, plastik, cam ve metali ayrı kutulara ayırmak zorundaydı. Şimdi tek akışlı geri dönüşüm var ve tüm geri dönüştürülebilir malzemelerin tek kutuya atılmasına izin veriliyor. Tek akış, verim anlamında yarar sağladı ve müşteriler onu sevdi, ancak kirlilik tarafında bir sıkıntı doğurdu.
İnsanların geri dönüşümü doğru yapmalarını sağlamak için çeşitli girişimler başlatıldı. Chicago, uygunsuz atık içeren kaldırım kenarındaki atık tenekelerine “oops” etiketi yapıştırıyor ve bu tenekeleri boşaltmıyor. Rhode Island, “Doğru Geri Dönüştürelim” ilanları yayınlıyor.
Bu arada geri dönüştürülebilir malzeme işleyicileri, geri dönüştürülebilirler için ödenen fiyatların bunları toplama ve ayıklama maliyetini artık karşılamaması nedeniyle belediyeler ile sözleşmelerini değiştirmeye çalışıyor.
Republic’ten Coupland, “Bizim savunduğumuz düşünce, geri adım atarak geri dönüşümün tekrar gözden geçirilmesi. Yeni normalimiz bu. Mevcut model artık kendi kendisini finanse edemiyor,” dedi.
 
Kaynak: Financecommerce.com

YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜZE TALİBİZ!

Ambalajlı ürün piyasaya süren firmalar; “Kağıt-karton, ahşap, plastik, metal, cam ve kompozit ambalaj atığı belgelendirme yükümlülüğünüzü yerine getiriyoruz.

[email protected]

|
PS TEKLİF İSTE
TAT TEKLİF VER