Sayfa Yükleniyor...
Stamford temsilciler meclisi, Pazartesi gecesi toplanarak plastik poşet yasağını oyladı.
Böylece Stamford’da, tek kullanımlık plastik poşetlerin yasaklanmasında Westport ve Greenwich’e katılıyor.
Stamford’un plastik poşet yasağı, her bir geri dönüştürülebilir kesekağıdı için 10¢ ücret uygulanması bakımından Greenwich’teki yasaktan farklılaşıyor.
Connecticut’ta kağıt için de ücret alan ilk kasaba burası.
Yeni tüzük, kesekağıtlarının %100 geri dönüştürülebilir olmasını ve en az %40 geri dönüştürülmüş içeriğe sahip olmasını öngörüyor. Poşetlerde ayrıca poşetin geri dönüştürülmesini teşvik eden sözlerin açıkça görünebilir bir şekilde yazılması gerekiyor.
Yasak, altı ay sonra yürürlüğe girecek.
Pazar gecesi BYOGreenwich’ten Jeanine Getz, “BYOGreenwich, kuzeyde, Stamford’daki komşularımızı plastik poşetlerin yasaklanmasına yönelik mücadelesinde desteklemekten büyük bir kıvanç duydu,” açıklamasında bulundu.
Temsilciler Meclisi, 40 oyun 33’üyle bu kararı aldı. Oy dökümüne bakıldığında 30 kişi lehte, 5 kişi aleyhte oy kullanırken, 1 kişi mazeretli ve 4 kişi eksikti.
Getz, “tüzüğü tümüyle destekleyen bir kitlenin önünde saygıya dayalı iki saatlik sağlıklı bir görüşme yapıldı. Kabul edilen her bir plastik kirlilik tüzüğü, daha iyi bir şehir ve kasaba kaynak yönetimi ve hem işletmeler hem de aileler için hem bugünkü hem de gelecekteki nesiller için kazanılmış bir zafer,” diyerek sözlerini sürdürdü.
Greenwich Temsilciler Meclisi ise Tekrar Kullanılabilir Alışveriş Çantası Yönetmeliğini 13 Mart 2018 tarihinde 141 – 54 – 2 oyla kabul etmişti.
Greenwich’teki Greenwich Meydanında bulunan Richards’ın ve Westport’ta Mitchelss’ın sahibi olan Scott Mitchell, o gece temsilciler meclisinin tüzüğü, kesekağıtlarına da ücret getirerek onaylaması için büyük bir gayret gösterdi. Mitchell, “Ödüllendirmek veya cezalandırmak en iyi yol, dedi”.
Mitchell, bir ücret olmadığı takdirde davranışlarda hiçbir şeyin değişmeyeceği konusunda uyardı.
Ancak sonunda, Temsilciler Meclisi tüzük yoluyla kesekağıtlarına ücret uygulamayı reddetti.
Bununla birlikte Temsilciler Meclisi geçici bir hükmü 113 – 86 – 32 oyla kabul etti.
BYOGreenwich’ten Jeanine Getz, geçici hükmün iyi bir fikir olduğunu, çünkü tüzüğün yeniden gözden geçirilmesi için bir fırsat sağlayabileceğini belirtti.
Greenwich’in yasaklaması 12 Eylül tarihinde yürürlüğe girmişti.
Daha çok bilgi elde edildiğinde bu haber güncellenecektir.
Kaynak: Greenwichfreepress.com
1 Ekim 2018
 

YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜZE TALİBİZ!

Ambalajlı ürün piyasaya süren firmalar; “Kağıt-karton, ahşap, plastik, metal, cam ve kompozit ambalaj atığı belgelendirme yükümlülüğünüzü yerine getiriyoruz.

[email protected]

|
PS TEKLİF İSTE
TAT TEKLİF VER