Sayfa Yükleniyor...
Kazinform’un haberine göre bir hükümet toplantısında konuşan Kazak Enerji Bakanı Kanat Bozumbayev, önümüzdeki yıl Kazakistan’da plastik, atık kağıt ve camın gömülmesine karşı bir yasağın yürürlüğe gireceğini söyledi.
Katı atıkların işlenmesini artırmak amacıyla ayrı bir atık toplama sistemi uygulamaya konuluyor ve kamu-özel sektör ortaklığı yoluyla özel yatırımlarının artırılması sırasında bu konunun geliştirilmesine yönelik koşullar hazırlanıyor ve uygulamaya konuluyor. Bir düzenleyici yasal çerçeve hazırlandı ve şu anda geliştirilmesine devam ediliyor. Çevre Kanunu’nda atık yönetimi ile ilgili değişiklik yapıldı.
Özellikle 2016 yılından bu yana cıva içeren lambaların ve cihazların, hurda metallerin, atık yağ ve sıvıların, pillerin ve elektronik atıkların çöp alanlarına gömülmesi yasak.
Bakanın ifadesine göre 1 Ocak 2019 tarihinde plastik, atık kağıt, karton ve camın gömülmesine karşı yasaklama yürürlüğe girecek.
1 Ocak 2021 tarihinden itibaren ise inşaat ve gıda atıkların gömülmesine karşı yasaklama yürürlüğe girecek.
Kazakistan’ın bir “yeşil” ekonomiye dönüşmesi düşüncesi, atık geri dönüşüm payının 2030 yılına kadar %40’a ve 2050 yılına kadar %50’ye yükseltilmesini öngörüyor. Enerji Bakanlığına göre her yıl Kazakistan’da 5-6 milyon ton evsel atık meydana geliyor. 2018 yılının ilk sekiz ayında Kazakistan’da yaklaşık 3,2 milyon ton evsel atık meydana geldi.
Bu miktarın yaklaşık 330.000 tonu, yani toplam hacmin %10,5’i geri dönüştürüldü ve kullanıldı. Bu rakam 2017 yılında %9, 2016 yılında ise %2,6 seviyesindeydi.
Bozumbayev, “Aynı zamanda Almaata bölgesinde yüksek bir evsel atık işleme oranı görülürken (%24,1), Pavlodar (%0,1), Mangystau (%1,7), Akmola, Doğu Kazakistan, Kostanay, Kızılorda, Batı Kazakistan (%3-4) bölgelerinde ise bu yöndeki çalışmaların yoğunlaştırılması gerekiyor,” dedi.
Şu anda Kazakistan’da atıkları ayıklama ve işleme faaliyetinde bulunan 130 tesis var ve 20’den farklı türde ürün üretiyorlar.
Kaynak: Azer News
2 Ekim 2018

YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜZE TALİBİZ!

Ambalajlı ürün piyasaya süren firmalar; “Kağıt-karton, ahşap, plastik, metal, cam ve kompozit ambalaj atığı belgelendirme yükümlülüğünüzü yerine getiriyoruz.

[email protected]

|
PS TEKLİF İSTE
TAT TEKLİF VER