Sayfa Yükleniyor...
Nine Dragons, ham selüloz fabrikalarını satın alarak ABD pazarına girdikten sadece birkaç ay sonra, ABD’deki ilk geri dönüşümlü kağıt fabrikasını satın alacak. Şirket, ayrıntıları bir röportajda verdi.
Çin’in en büyük kağıt şirketi, 30 Ağustos tarihindeki bir açıklamayla West Virgina Eyaletinin Fairmont şehrinde Resolute Forest Products’tan bir geri dönüşümlü kağıt fabrikasını satın alacağını duyurdu. Fabrikada hava kurutmalı geri dönüştürülmüş kağıt hamuru üretiliyor ve fabrika, yıllık 240.000 kısa ton kapasiteye sahip.
Nine Dragons’un ABD iştiraki olan ND Paper’ın Resmi İşler ve Kurumsal Girişimler Başkan Yardımcısı Brian Boland, Fairmont fabrikasındaki ürünün ağartılmış kağıt hamuru olduğunu söyledi. Hammaddesi ayıklanmış ofis kağıdı, gazete kağıdı ve diğer kalitelerden temin ediliyor ve bazı malzemeler, bölgedeki geri dönüşüm programlarından elde ediliyor.
Boland’a göre “Bu kağıt hamuru, basım ve yazım kağıtlarından temizlik kağıtlarına kadar her türlü kağıtta ara mamul olarak kullanılabiliyor.”
Mali kayıtlar, Fairmont fabrikasının 2017 yılında 152,000 kısa ton kağıt hamuru ürettiğini, yani %63 kapasiteyle çalıştığını gösteriyor. Nine Dragons’un üretimi artırmayı hedeflediğini, ancak bu bakımdan herhangi bir planın açıklanması için henüz çok erken olduğunu belirten Boland,
“Fabrikanın büyük bir potansiyeli var,” diyor.
Hammadde arzı
Bu son gelişme, Nine Dragons’un ABD’deki ilk devralımı olan Catalyst Paper’dan iki ham selüloz fabrikasını satın almasından kısa bir süre sonra meydana geldi.
Şirketin ABD’deki ilerleyişi, Çin’in Ulusal Kılış politikası sonrasında küresel geri dönüşüm pazarlarında bir yıldır görülen çalkantıların ardından gerçekleşti. Bu süre boyunca Çin’e hurda kağıt akışı önemi oranda azaldı. Nine Dragons, sekizi Çin’de olmak üzere Asya’da dokuz fabrika işletiyor ve şirket geri kazanılmış selüloz tedarikinde güçlükler yaşıyor. Çin’deki fabrikalarının çoğu, hammadde bulamadıkları için yaz sezonunda üretimi durdurmak zorunda kaldı.
Sektör uzmanları, Çinli şirketlerin, Çin’de istikrarlı bir hammadde akışı sağlamak için ABD’ye yatırımlar yapacağını tahmin ediyor. 
Boland, “Bu kesinlikle nedenlerden biri, ancak Nine Dragons’un ayağını ABD’ye atmasının bence başka pek çok nedeni daha var,” diyor.
Fairmont’taki fabrika ürettiği kağıt hamuru için halihazırda bir müşteri tabanına sahip ve devralım sonrasında bu ilişkilerin değişip değişmeyeceği henüz bilinmiyor. Ancak Boland, üretilen hamurun bir kısmının kesinlikle şirketin kağıt üretim işlemlerinde kullanılmak üzere Çin’e gönderileceğini belirtiyor.
Temelinde ticaret savaşı yatıyor
Geri dönüştürülmüş kağıt hamurunun ABD’den Çin’e gönderilmesi fikri, hurda malzeme yasaklamasını atlayarak Çinli alıcılara hammadde sağlamak için son aylarda rağbet görmeye başladı. Ancak Çin hükümeti, kısa süre önce geri dönüştürülmüş kağıttan üretilen kağıt hamuruna %20 gümrük vergisi getirilmesini teklif etti.
Boland, “Bu kesinlikle yakından izlediğimiz bir konu,” dedi.
Ancak bu gümrük vergisi olasılığı ve genel olarak daha geniş kapsamdaki ticari aksaklıklar Nine Dragons'un ABD’ye yatırım yapma kararındaki ana etmenler değil. Boland, Nine Dragons’un yatırım ufkunun özel sermayeye ait olan veya borç sıkıntısı çeken bir şirkete göre çok daha uzun olduğunu açıkladı.
Boland, “Çok uzun bir yatırım penceresini benimsiyoruz. Bu fabrikaları nesiller boyunca çalıştırmak istiyoruz,” dedi.
Boland ayrıca, gümrük vergilerinin nispeten kısa vadeli aksaklıklar olabildiği, ticaret savaşının ise birkaç yıl sürecek olsa bile, yine de Nine Dragons’un baktığı nesillere uzanan pencereden kısa kalacağı açıklamasında bulundu.
Boland’a göre, “Uzun vadede bu gerçekten iyi bir karar.”
Nine Dragons ve Resolute Forest Products satış detayları üzerinde çalışmaya devam ediyor ve Boland, amacın anlaşmayı iki ay içinde tamamlamak olduğunu belirtti. 30 Ağustos tarihli satış duyurusuna göre, anlaşmanın tamamlanması çeşitli koşullara ve onaylara bağlı.
Kaynak: Resource Recycling 
5 Eylül 2018 Çarşamba
 

YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜZE TALİBİZ!

Ambalajlı ürün piyasaya süren firmalar; “Kağıt-karton, ahşap, plastik, metal, cam ve kompozit ambalaj atığı belgelendirme yükümlülüğünüzü yerine getiriyoruz.

[email protected]

|
PS TEKLİF İSTE
TAT TEKLİF VER